Szkoła Podstawowa

im. Królowej Jadwigi w Tapinie

 

         Tapin 134, 37-562 Rokietnica

                                           tel. 16 622-27-29

                                           e-mail: tapinsp@op.pl 

Tapin  | Miejscowość  | Galeria  | Misja   | Kadra  | Patronka  | Oświata | Dokumenty | Linki      

Historia
Edukacja
Galeria
Aktualności
Kadra
Patronka
Oświata
Dokumenty
Dla rodziców
Dla uczniów
Konkursy
Bezpieczny Internet
 
< < < do strony głównej

Rozmiar: 14469 bajtów

    

Historia Tapina

                                               (zarys dziejów).

Pierwotna nazwa tej miejscowości to Topinek , następnie Topin , by wreszcie w XVII wieku Tapin. Nazwa zapewne pochodzi od miejscowych bagien , z których wypływa potok o nazwie Topinek. Wieś była podzielona , o czym świadczy przynależność jednej części do parafii Krzywcza, druga zaś do parafii Łowce . W 1508 roku właścicielem jednej części był Marcin Morawski , zaś drugiej , najprawdopodobniej niejaki Orzechowski. W wieku XVII samodzielnymi już właścicielami aż do XX wieku była rodzina Drohojowskich. W roku 1722 cały Tapin przyłączono do parafii Rokietnica , co potwierdził to dekretem biskup Sierakowski w 1744 roku. Przy okazji tego dekretu należy wspomnieć , że należący do parafii od 1722 roku Ostrów , został ponownie przyłączony do kościoła katedralnego w Przemyślu z zachowaniem dziesięcin w snopach dla Krzywczy. Ostatni właściciel z rodu Drohojowskich Stanisław doprowadził do ogromnego zadłużenia Tapina , tak że długi musiała spłacać jego żona Maria. Maria Drohojowska była osobą bardzo pobożna , jednak zamkniętą dla otoczenia i bardzo trudna w pożyciu.Te przywary wynikały być może ze stanu jej zdrowia , przez wiele lat bowiem jej organizm kobiecy drążony był przez nowotwór , który zdecydowano sie usunać. Operacja zakończyła się niepowodzeniem . Maria z Kellczmanów Drohojowska zmarła 30 czrwca 1898 roku w Krakowie , gdzie również została pochowana. W swoim życiu mimo , że uchodziła za osobę nieprzystępna , kierowała się jednak wartościami cechującymi stan jej pochodzenia , ale i zasadami miłosierdzia , przede wszystkim dobrej oddnej katoliczki. W roku 1884 ufundowała ochronkę , powierzając ją Siostrom Służebniczkom ze Starej Wsi . W roku 1890 wybudowano nowy budynek tej ochronki wraz z kaplicą , która dopiero 4 listopada 1912 roku poświęcił sufragan przemyski , Karol Fiszer. W swoim pałacu w Tapinie urządziła kaplice , gdzie codziennie odprawiano mszę św. , ale tylko w czasie jej tutaj bytności , gdyż większość czasu pod koniec swego życia spędzała we Lwowie u Sióstr Franciszkanek lub Ojców Jezuitów w Krakowie .Swój majątek zapisała w połowie Siostrom Służebniczkom za prowadzenie ochronki , w połowie zaś swemu mężowi.



/ fragmenty ksiażki " Zarys i monografia wsi i parafii Rokietnica " autorzy: Adam Grymuza , Edward Jakubas / Rok wydania styczeń 2000 
                                              

Tapin

    Początki oświaty we wsi Tapin sięgają roku 1884. W tym to roku właścicielka dworu w Tapinie Maria z Kellczmanów Drohojowska ufundowała ochronkę powierzając ją Siostrom Służebniczkom Najświętszej Panny Marii ze Starej Wsi. Pani Maria zapisała na Zakon połowę swojego majątku. Jedna z sióstr uczyła dzieci. Nauka w ochronce odbywała się porą zimową. Porą letnią ochronka otaczała swą opieką małe dzieci, gdyż starsze pomagały rodzicom w pracy. W roku 1890 wybudowano nowy budynek ochronki wraz z kaplica. Natomiast w roku 1910 na mocy orzeczenia dekretu c.R. Namiestnictwa z dnia 27 lipca 1910 roku szkołę przy ochronce przeistoczono na szkołę 1udowa pospolita z językiem wykładowym polskim. Zorganizowanie tutejszej szkoły powstało za staraniem ówczesnego pana inspektora okręgu jarosławskiego Jana Szumskiego i ówczesnego właściciela dworu Kazimierza Ustrzyckiego. Zastrzeżono wówczas, że w tej szkole maja pracować tylko S.S. Służebniczki NMP.


                     Rozmiar: 139810 bajtów
Ochronka w Tapinie / obecnie jest tu przedszkole prowadzene przez S.S. Służebniczki NMP/

4 1istopada 1912 roku odbyło się poświęcenie tutejszej szkoły pod przewodnictwem Biskupa Karola Fischera z Przemyśla. Posady nauczycielki w ówczesnej szkole piastowała wówczas Siostra Służebniczka NMP Paulina Wójcik (Siostra Teresa). W roku 1914 podczas nawały kozackiej zrabowano i zniszczono tutejszą szkołę. Sprzęt szkolny spalono doszczętnie. Ze strychu szkoły urządzono strzelaninę na Przemyśl. Tutejsza nauczycielka zmuszona była opuścić swą posadę w Tapinie i przebywała przez czas inwazji w powiecie brzozowskim w Starej Wsi. 15 lipca 1915 roku wznowiono naukę na trawniku i na cegłach pod murami szkoły. Każdy rok szkolny rozpoczynał się mszą świętą . W okresie II wojny światowej dzieci same ogrzewały szkołę przynosząc ze sobą drewno. Od dnia 1 stycznia 1941 roku Siostra Teresa pracowała w stroju cywilnym. Z dniem 1 wrzesnia 1945/46 przyszła do Tapina druga nauczycielka. Była nią pani Anna Medycka. Siostra Paulina uczyła kl. I, II, III, a pani Anna Medycka kl. IV i V. Do klasy VI i VII dzieci uczęszczały do Zbiorczej Szkoły w Rokietnicy. W roku 1947/48 utworzono szóstą klasę. Z dniem 1 grudnia 1948 roku nauczycielka Paulina Wójcik (Siostra Teresa) odeszła na zasłużoną emeryturę. Kierownictwo szkoły objęła pani Anna Medycka. 1 lutego 1949 roku pani Anna Medycka przyjęła do pracy nauczycielkę Bronisławę Przygórską. Pani Anna Medycka w roku 1955 przekazała kierownictwo szkoły pani Wandzie Balickiej (obecnie Stanik). Od roku 1958/59 szkoła w Tapinie ma 7 klas, dzieci uczą się w trzech budynkach. Główna część szkoły mieści się w budynku podworskim. Dwie klasy uczą się w ochronce. Najmłodsze dzieci uczą się w budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Od roku 1967/68 szkoła w Tapinie ma 8 klas. W roku 1972 została oddana do użytku nowa szkoła. Wybudowana została ze środków Społecznego Funduszu Budowy Szkół na 1000-lecie Państwa Polskiego.



                    Rozmiar: 150252 bajtów
                                    Nowy budynek szkolny

W okresie reformy oswiaty, gdy próbowano wprowadzać "dziesięciolatki", starsze dzieci uczęszczały do Zbiorczej Szkoły Gminnej w Rokietnicy. W grudniu 1980 r. w wyniku usilnych starań rodziców, w Tapinie przywrócono szkołę ośmioklasową. W roku 1990 pani dyrektor Wanda Stanik odeszła na emeryturę. Stanowisko dyrektora szkoły zostało powierzone pani Auguście Balickiej. Przy szkole funkcjonuje oddział przedszkolny dla sześciolatków. Młodsze dzieci korzystają z opieki Sióstr Służebniczek NMP w zmodernizowanej ochronce. Od 1 stycznia 1996 roku organem prowadzącym szkoły jest Samorząd Gminny w Rokietnicy. Przez cały okres istnienia Szkoły Podstawowej w Tapinie nauka odbywała się systemem klas łaczonych. Obecnie jest tak samo. Nie przeszkadza to jednak w osiaganiu sukcesów przez dzieci. Duży procent absolwentów naszej szkoły kończy szkolę średnią oraz studia.

Na mocy uchwały Rady Gminy z dnia 27 lutego 1999 roku dotychczasowa ośmioklasowa szkoła zostaje przekształcona w sześcioklasową szkołę podstawowa.

Rok 1999/2000 przebiega pod znakiem przygotowań do nadania szkole imienia Królowej Jadwigi. Termin uroczystości wyznaczono na 12 czerwca 2000 r. W dniu tym również zostanie poświęcony sztandar szkoły. Uroczystości będzie przewodniczył i poświęcenia dokona J .E.Ks. Biskup Stefan Moskwa.



   

Pomnik upamiętniający przejście wojsk Sobieskiego

 

 

 


                                                                      Strona dostosowana do rozdzielczości 800 x 600

                                                            Copyright © 2002. Daba. All Rights Reserved.